Torebki Gucci Vintage

Torebka i buty - dwa ważne atrybuty

Każda kobieta lubi dobre dodatki, szczególnie buty i torebki. Skupmy się na tych drugich. Trzy zasadnicze aspekty są tutaj ważne: fason, marka i jakość. Każda z nas na coś innego zwraca uwagę - jedne patrzą na markę, innym wystarcza odpowiedni krój i kolor, a jeszcze inne stawiają na jakość. Oczywiście najlepiej jeśli te wszystkie 3 elementy są na odpowiednio wysokim poziomie, ale to automatycznie oznacza, że taka torebka jest droga, a nawet bardzo droga. Topowe modele to przede wszystkim: Chanel, Gucci, Dior, Hermes, Louis Vuitton, Chloe, YSL, Prada. Nie każdą z nas stać na torebki światowych marek lub nie każda widzi sens w wydawaniu dużych pieniędzy. Ja swoje zainteresowanie skierowałam w kierunku egzemplarzy vintage. Niektóre starsze, używane modele z lat 60-90 ubiegłego wieku wciąż mają w sobie to coś - ponadczasowy fason budzący zainteresowanie.

używane torebki Gucci

Gucci Vintage

Najbardziej spodobały mi się modele Gucci i Céline ze wzorem w monogram (winyl + skóra), które można dostać w przystępnej cenie. Przez ostatnie pół roku (mowa o roczniku 2017) kupiłam kilka modeli i jestem w pełni usatysfakcjonowana. Jeśli jesteście zainteresowane zakupem takowej torebki, polecam amerykański ebay.com [EDIT: Na showroom.pl pojawiły się torebki markowych firm w tym Gucci, Celine, LV, Chloe itd.], gdzie ceny nie są wygórowane. Należy mieć na uwadze, że istnieje niewielkie ryzyko natknięcia się na model nieoryginalny, których w tamtych latach nie brakowało, a samo Gucci produkowało tak wiele różnych modeli (poszczególni członkowie rodziny Gucci w swoich zakładach tworzyli indywidualne projekty), że dziś nawet znawcy tematu mają czasami trudności z ustaleniem czy dana torebka to Gucci czy nie. Tym bardziej, że jak podają niektóre źródła zdarzają się również torebki z podrobionymi numerami seryjnymi. Kierujcie swoją uwagę na modele wystawiane przez zaufanych sprzedawców z małą ilością negatywów (kilka, kilkanaście na przestrzeni lat nie jest dyskwalifikująca). Niektórzy z nich wystawiają swoje certyfikaty oryginalności i pokazują zdjęcia swoich butików w centrach dużych miast - tacy są godni zaufania. Skupiajcie się na aukcjach dokładnie ozdjęciowanych, ważne są fotografie w dużej rozdzielczości ukazujące ewentualne otarcia oraz detale świadczące o oryginalności:  skórzaną etykietę z monogramem wewnątrz torebki, numer seryjny na odwrocie etykiety* (oba powinny być nadrukowane/wybite bardzo dokładnie, wszystkie cyfry numeru torebki na równej wysokości), elementy stalowe z monogramami, duże zbliżenie na jakość wzoru i materiału, wzór w monogram powinien być bardzo wyraźny (krawędzie ostre a wszystkie plamki tej samej wielkości, w identycznym oddaleniu). Te detale decydują o tym, czy mamy do czynienia z podróbką czy nie i czy dany model nie jest zanadto zniszczony. To również ważna informacja dla osób kupujących na Allegro, gdzie jest sporo podróbek i to słabej jakości co widać na zdjęciach (głównie nowych modeli, bo vintage są rzadkością). edit, lipiec'19: w ostatnim czasie coraz rzadziej pojawiają się ciekawe torebki na ebay, a ceny również podskoczyły.

jak poznać podróbke Gucci

Kupowanie na ebay.com

Aukcje są podzielone na "Kup teraz" (czasami z możliwością zaoferowania wiążącej niższej oferty) oraz licytacje. Te drugie często kończą się w niekomfortowych dla nas godzinach (z powodu różnicy czasu) i być może warto tu skorzystać z funkcji Snajper, która zalicytuje za nas na kilka sekund przed końcem. Używane rzeczy na ebayu, prócz opisu ewentualnych śladów zużycia, posiadają dodatkowo literowe oznaczenie określające stopień zużycia. W przypadku torebek praktykuje się określać stan zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Obowiązują oznaczenia: S, A, B, C, JUNK, gdzie S to rzecz zupełnie nowa; A - prawie jak nowa, z lekkimi śladami użytkowania; B - z widocznymi śladami użytkowania; C - podniszczona; JUNK - zniszczona, wymagająca naprawy. Większość oferowanych torebek Gucci i Celine w cenach 80-150 dolarów jest oznaczonych literami B. Sprzedawcy często posługują się przedziałami np. AB czy BC (AB to prawie nowa rzecz, BC są często w bardzo dobrym stanie). S czy A są rzadkością. Większość kupionych przeze mnie torebek miało oznaczenie B lub AB, ale nawet torebki określone jako BC są czasami warte zainteresowania. Zakup naprawdę fajnego modelu Gucci czy Céline można zamknąć w przedziale 150-200 $ dla PVC, natomiast skórzane są znacznie droższe. Taka torebka vintage w dobrym stanie, która pewnie już nie straci na wartości, wydaje się być całkiem rozsądnym zakupem z pogranicza inwestycji. Niektóre stare torebki już nie tanieją, z roku na rok zyskując na wartości, ale dotyczy to szczególnie tych skórzanych lub/i limitowanych serii.


granatowa kurtka damska jakie dodatki


Kilka słów o marce Céline, bo pewnie nie każda z Was ją kojarzy. To francuska marka należąca od 1996 roku do grupy LVMH (Louis Vuitton), a została założona zaraz po wojnie przez Céline Vipiana. Marka znana jest dziś przede wszystkim z modelu torebki Boston Bag, którą upodobało sobie wiele gwiazd. O ile wśród nowych torebek Céline można trafić na podróbkę (na Allegro jest ich pełno), to egzemplarze vintage (lata 80.) z racji mniejszej popularności firmy w tamtym okresie, nie były podrabiane.

Wysyłka do Polski

Sprzedawcy z USA najczęściej korzystają z tzw. Global Shipping Program, gdzie dolicza się wszystkie dodatkowe opłaty celno-skarbowe na miejscu (podwyższa to oczywiście cenę zakupu o ok. 25%). Jeśli przesyłka jest wysyłana inaczej to trzeba pamiętać, że towary (używane również) spoza UE mogą zostać opodatkowane w Polsce (stawka 22%). Mogą, ale nie muszą, kwestia szczęścia. Można przyjąć zasadę, że im droższa torebka (a tym bardziej wysłana kurierem DHL), tym większa szansa na opodatkowanie przez nasz UC. Wówczas zamiast torebki najpierw dostaniemy list z pobliskiego Urzędu Celnego z prośbą o podesłanie dowodu zakupu (zrzut ekranowy z aukcji oraz z przelewu), celem wyliczenia wysokości opłaty. Informacje aktualne na 2018 rok.

* Modele Gucci z lat 60. i początku 70. nie mają numerów seryjnych, w środku torebki powinien być wyraźny, dobrej jakości złoty nadruk "MADE IN ITALY | BY | GUCCI"

Kilka przydatnych linków | 1 | 2 | 3 | 4 |

 Markowe torebki na Showroom: GucciCelineLVChloe 


Jeśli lubicie torebki ze wzorem w monogram to zapraszam do mojej m-kolekcji torebek. Oto jej fragment:

najmodniejsze torebki w tym sezonienajmodniejsze torebki w tym sezoniemodne torebki jesień-zima 2023najmodniejsze torebki w tym sezoniemodne torebki 2024modne torebki 2024najmodniejsze torebki w tym sezoniemodne torebki 2024najmodniejsze torebki w tym sezonieeleganckie torebki 2023modne torebki 2024modne torebki 2024modne torebki 2024modne torebki 2024modne nerki 2023torebki monogram 2023modne torebki jesień-zima 2023najmodniejsze torebki w tym sezonienajmodniejsze torebki w tym sezoniemodne torebki jesień-zima 2023tanie torebki 2023modne torebki jesień-zima 2023tanie torebki 2023torebki monogram 2023modne torebki 2024modne torebki 2024torebki 2023modne janse torebki 2023modne torebki jesień-zima 2023torebki monogram 2023modne torebki 2023najmodniejsze torebki w tym sezoniemodne torebki jesień-zima 2023modne torebki jesień-zima 2023najmodniejsze torebki wiosna lato 2023piękne tanie torebki najnowsze torebkimodne torebki jesień-zima 2023modne torebki jesień-zima 2023modne torebki jesień-zima 2023modne torebki jesień-zima 2023najmodniejsze plecaczki damskie 2022najmodniejsze torebki 2023